Щороку 29 січня Україна вшановує памʼять
Героїв битви під Крутами.

Герої Крут - це українські студенти та юнаки, курсанти військового училища та куреня Січових Стрільців, які добровільно, ціною власного життя, стали на захист своєї Батьківщини у нерівному бою із більшовиками.

Бій відбувався 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути (між Бахмачем та Ніжином) за 130 кілометрів від Києва. У бою взяли участь понад 500 українських бійців, та 4800 більшовиків.

Втрати загиблими українцями під Крутами становили від 70 - 100 оборонців, у тому числі 27 вояків (Студентської чоти) втративши орієнтир на місцевості потрапили у полон та були страчені. Поховали їх на Аскольдовій могилі у Києві. Павло Тичина присвятив Героям Крут вірш "Пам'яті тридцяти".

Бій під Крутами мав вагоме історичне значення, бо затримав більшовиків на декілька днів, чим дозволив урядові УНР вперше за понад 150 років (з часів скасування Гетьманщини) укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державу.


коли ворог приходить на рідну землю є лише один вихід - боротися, щоб її захистити







На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.
21 ( березня 1918 р.)
Пам'ятаємо нашу історію, гордимося відважними героями, що назавжди стали взірцем патріотизму. Дякуємо сучасним захисникам, які охороняють кордони рідної держави сьогодні! 
